امتیاز بده، صدات مهمه!

آیا تاکنون برایتان پیش آمده است که فرش ها یا قالیچه های دست بافت و گرانبهایتان دچار آسیب هایی از قبیل پارگی، سوختگی، پوسیدگی، رنگ پریدگی و دیگر آسیب های مشابه شوند؟ در چنین شرایطی چه کار می کنید؟ آیا فرش هایتان را تعویض می کنید و فرش های دیگری تهیه می کنید یا به فکر تعمیر فرش هایتان می افتید؟

با توجه به هزینه بسیار بالای تعویض فرش ها و قالیچه های دست بافت و نفیس، به نظر می رسد که تعمیر فرش های آسیب دیده انتخاب بهتری باشد. در چنین شرایطی چاره ی کار شما استفاده از خدمات رفوگری فرش می باشد. قالیشویی فارسی، بهترین قالیشویی در تهرانپارس، با ارائه انواع خدمات رفوگری فرش، فرش های آسیب دیده شما را ترمیم کرده و به آن ها جان دوباره خواهد بخشید. برای اطلاعات بیشتر در مورد بهترین قالیشویی در نیروهوایی برای دریافت انواع خدمات رفوگری و ترمیم فرش، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

پرداخت فرش

رفوگری فرش چیست؟

رفوگری فرش یک هنر اصیل ایرانی با قدمت بسیار بالا است که به ترمیم و تعمیر فرش ها و قالیچه های آسیب دیده که دستخوش پارگی، پوسیدگی، سوختگی، رنگ پریدگی و… شده اند؛ می پردازد. این کار اغلب با دست و با استفاده از ابزارهایی مشابه ابزارهای قابل استفاده برای قالیبافی انجام می شود. رفوگری فرش هنری بسیار ظریف است که حتما باید توسط اساتید با تجربه و حرفه ای انجام شود. زمانی که فرش گرانبها و نفیس شما دچار آسیب دیدگی می شود؛ رفوگری می تواند فرش شما را ترمیم کرده و آن را مثل روز اول، نو کند. به همین دلیل است که ارزش و جایگاه هنر رفوگری فرش همیشه به اندازه هنر قالیبافی بالاست و نمی توان آن را کم اهمیت تر دانست.

اهمیت انجام رفوگری

انجام رفوگری فرش بسیار مهم است و در صورتی که فرش ها یا قالی های شما دچار آسیب شده اند، بهترین کار این است که در اسرع وقت آن ها را برای رفوگری به بهترین قالیشویی در فرجام بسپارید. اولین دلیل اهمیت بالای رفوگری فرش این است که این کار بسیار به صرفه است. اگر بخواهید فرش خود را تعویض کنید؛ ناچار خواهد شد هزینه ای بسیار بالاتر از آن چه برای رفوگری فرش لازم است پرداخت کنید.

از سوی دیگر، رفوگری فرش می تواند از پخش شدن آسیب هایی مانند سوختگی، پوسیدگی و پارگی در سطح فرش جلوگیری کرده و مانع از عمیق تر شدن این آسیب ها شود. به علاوه، رفوگری فرش باعث می شود که ظاهر فرش یا قالی شما دوباره زیبایی اولیه خود را به دست آورد. چرا که ترمیم فرش و رفوگری اختلاط رنگ و رنگ پریدگی فرش را نیز به راحتی برطرف می کند.

انواع خدمات رفوگری

زمانی که شما فرش خود را برای رفوگری فرش به قالیشویی فارسی می فرستید، فرش های شما ابتدا کارشنایی شده و سپس مراحل اولیه شستشو، غبارگیری و لکه برداری فرش انجام می شود. در ادامه، رفوگری فرش شما انجام خواهد شد. خدمات رفوگری فرش انواع مختلفی دارد که از معروف ترین و پرکاربردترین آن ها می توان به رنگبرداری فرش، ریشه بافی فرش، تعمیر پارگی فرش، چرمدوزی فرش و… اشاره کرد. در این بخش قصد داریم شما را با انواع خدمات رفوگری فرش به اختصار کنیم.

رنگبرداری فرش

یکی از پر کاربردترین خدمات رفوگری فرش، رنگبرداری فرش می باشد. در صورتی که فرش ها و قالیچه های نفیس دست بافت به صورت غیر اصولی ( مثلا توسط خود صاحب فرش) شسته شوند و یا حتی اگر چند بار آب روی این فرش ها بریزد؛ به احتمال زیاد رنگ های بخش های مختلف فرش دستخوش نوعی تداخل رنگ می شوند. در صورتی که این اتفاق بیفتد؛ فرش یا قالیچه شما رنگ پس خواهد و رنگ قسمت های مختلف آن با هم قاطی می شود که نه تنها فرش را دچار رنگ پریدگی می کند و از جلوه می اندازد؛ بلکه ظاهر نامناسبی به نقش و نگارهای فرش نیز خواهد داد. در چنین شرایطی، فرش یا قالیچه شما باید توسط یک استاد رفوگر حرفه ای رنگبرداری شود تا جلوه ی زیبای خود را بازیابد.

رنگبرداری فرش

به طور معمول برای فرآیند رنگ برداری باید از هیدروسولفیتِ رقیق شده با غلظت خیلی پایین استفاده کرد. البته تشخیص این موارد به عهده رنگبرداران با تجربه و متخصص می باشد. در صورتی که رنگبرداری فرش توسط افراد نابلد انجام شود؛ ممکن است آسیب های جبران ناپذیری به ظاهر و یا حتی تار و پود فرش وارد شود. بهترین کار این است که رنگبرداری فرش ها و قالی های آسیب دیده خود را به بهترین قالیشویی در رسالت یعنی قالیشویی فارسی بسپارید. اساتید فعال در قالیشویی فارسی رنگبرداری فرش ها و قالی های شما را با بهترین کیفیت انجام خواهند داد.

ریشه بافی فرش

همان طور که می دانید؛ ریشه قالیچه ها و فرش ها معمولا از جنس الیاف پنبه رنگ نشده یا پشم می باشند. جالب است بدانید که ریشه فرش ها و قالی ها علاوه بر این که زودتر از بقیه قسمت های فرش کثیف می شوند؛ آسیب پذیرترین قسمت یک فرش یا قالی نیز محسوب می شوند. مواردی مانند عبور و مرور زیاد، مواد شیمیایی، تابش مستقیم نور و موارد دیگر می توانند باعث شود که ریشه فرش شما دچار آسیب شوند. در این صورت انجام ریشه بافی فرش ضروری است؛ چرا که اگر به ریشه های آسیب دیده رسیدگی نشود آسیب بافتی کم کم تمام سطح فرش شما را فراخواهد گرفت و آن را نابود می کند.

ریشه بافی فرش

با انجام ریشه بافی فرش می توانید از بروز آسیب های بیشتر در فرش و قالی خود جلوگیری کنید. البته دقت کنید که ریشه بافی فرش حتما باید توسط اساتید ریشه بافی با تجربه بالا در این زمینه، انجام شود. می توانید ریشه بافی فرش خود را به قالیشویی فارسی که به عنوان بهترین قالیشویی در قنات کوثر شناخته شده است؛ بسپارید و مطمئن باشید که پرسنل حرفه ای قالیشویی فارسی ریشه بافی فرشتان را به بهترین نحو انجام می دهند.

تعمیر پارگی فرش

دلایل متعددی وجود دارند که ممکن است باعث پارگی فرش ها و قالی های دست بافت و ارزشمند شما شوند. به عنوان مثال، برخورد وسایل تیز یا شستشوی غیر اصولی فرش ها و قالی ها می تواند موجبات ایجاد پارگی در آن ها را فراهم کند. شاید فکر کنید که هنگامی که یک فرش پاره شود دیگر نمی توان کاری برای ترمیم آن انجام داد؛ اما این طور نیست. تعمیر پارگی فرش یکی از انواع خدمات رفوگری فرش محسوب می شود که به ترمیم فرش ها و قالی های پاره شده می پردازد.

تعمیر پارگی فرش باید حتما توسط افراد حرفه ای و متخصص انجام شود. در صورتی که تعمیر پارگی فرش ها و قالی های خود را به افراد کم تجربه و نابلد بسپارید ممکن است آسیب های جدی به تار و پود فرش ها و قالی های شما وارد کنند و یا در بهترین حالت اثر پارگی را روی فرش و قالی شما باقی بگذارند. باقی ماندن اثر پارگی روی فرش ها و قالی ها باعث می شود که جلوه ی ظاهری آن ها کاملا خراب شود و مسلما این چیزی نیست که شما می خواهید. برای این که تعمیر پارگی فرش هایتان زیر نظر اساتید حرفه ای و اهل فن انجام شود؛ کافی است فرش های خود را برای رفوگری به قالیشویی فارسی که بهترین قالیشویی در فرجام است؛ بسپارید.

چرم دوزی فرش

از دیگر خدمات بسیار کاربردی رفوگری فرش که نقش مهمی در ترمیم فرش ها و قالی های آسیب دیده ی شما دارد؛ می توان به چرم دوزی فرش اشاره کرد. چرم دوزی فرش از جمله خدماتی است که هم برای فرش ها و قالی های ماشینی و هم برای فرش های دست بافت مورد استفاده قرار می گیرد. چرمدوزی فرش با این که بیشتر برای فرش های دست باف استفاده می شود؛ اما برای آن دسته از فرش های ماشینی که بافت ظریفی دارند که مورد استفاده قرار می گیرد.

چرم دوزی فرش

یکی از مشکلات همیشگی در بیشتر آپارتمان های جدید، سر خوردن فرش ها اغلب با سایزهای کوچک بر روی سطوح سرامیک، سنگ و یا پارکت می باشد که این مشکل به سادگی با چرم دوزی لبه های فرش قابل حل خواهد بود. البته این تنها فایده چرم دوزی فرش نیست. دلیل اصلی استفاده از چرم دوزی فرش این است که می تواند از آسیب به لبه های طولی فرش ها و قالی های شما جلوگیری کند. یکی دیگر از دلایل چرم دوزی فرش دستباف، در کارخانه های قالیشویی زیباسازی و یک دست نمودن سطح فرش است. قالیشویی فارسی، بهترین قالیشویی در تهرانپارس، چرمدوزی فرش های دست بافت و ماشینی شما را به بهترین نحو و با بالاترین کیفیت انجام خواهد داد.

شیرازه دوزی فرش

مواردی وجود دارد که شیرازه های فرش ها یا قالی های شما به دلایل مختلف مورد آسیب قرار گرفته و پاره یا نخ کش می‌شود. آسیب به شیرازه های فرش در صورتی که نادیده گرفته می شود می تواند تمام تار و پود فرش را تحت تاثیر قرار دهد و باعث ایجاد خرابی های جبران ناپذیر در فرش ها و قالی های شما شود. در نتیجه، خصوصا وقتی صحبت از قالی ها و فرش های دست بافت و نفیس باشد، باید در صورت بروز هرگرونه آسیبی برای ریشه ها در اسرع وقت اقدام به ترمیم فرش یا قالی موردنظر نمایید.

شیرازه دوزی فرش

در صورتی که فرش یا قالی شما نیاز به شیرازه دوزی داشته باشد، استاد رفوگر قبل از هرکاری باید از روی شیرازه باقی مانده آن رنگ نخ مناسب برای فرش یا قالی شما را تشخیص داده و اقدام به تهیه آن نماید. در مرحله بعد، باید خرابی ها و بخش های از بین رفته شیرازه را با استفاده از نخ مناسب ترمیم کند. در صورتی که شیرازه دوزی فرش یا قالی شما با نخی که از نظر رنگ مشابه رنگ اولیه شیرازه فرش شما نیست انجام شود؛ اثر شیرازه دوزی روی آن باقی خواهد ماند و نمای بدی به فرش یا قالی شما خواهد داد.

برای جلوگیری از وقوع همچین اتفاقی، باید دقت کنید که شیرازه دوزی فرش یا قالی خود را حتما به افراد کاربلد و با تجربه بسپارید. با سفارش شیرازه دوزی فرش ها و قالی های خود به بهترین قالیشویی در نیروهواهی، یعنی قالیشویی فارس، شیرازه دوزی فرش های شما توسط اساتید با سابقه و حرفه ای انجام خواهد شد.

دارکشی فرش

برخی از فرش ها و قالی ها ممکن است دچار کجی باشند. اما منظور کجی فرش چیست؟ در شرایطی که خط های راست فرش که حاشیه ها و لبه های فرش را تشکیل میدهند نامنظم باشند و حالت موجی داشته یا قوسی شکل و بالا پایین باشند؛ می گویند فرش دارای حالت کجی می باشد. دلایل متعددی ممکن است باعث ایجاد کجی در فرش ها و قالی ها شود. به عنوان مثال، ممکن است دستگاه قالی بافی دچار اشکال بوده یا شخص بافنده هنگام بافت یا چله کشی فرش دقت کافی به خرج نداده باشد. به علاوه، ممکن است مواد اولیه مورد استفاده برای فرش مرغوب نبوده یا سطح محل بافندگی دارای ناصافی و ناهماهنگی باشد.

در صورتی که فرش دارای کجی باشد، چاره ی کار دارکشی فرش است. دارکشی فرش یکی از انواع خدمات رفوگری فرش می باشد که هدف آن رفع کجی فرش ها و قالی هاست. البته دارکشی فرش فقط برای کجی های جزئی موثر است. چرا که در صورتی که فرش کجی های خیلی جدی داشته باشد؛ حتی با وجود دارکشی هم پس از چند سال دوباره دچار کجی خواهد شد. دارکشی فرش عملی کاملا تخصصی است و حتما باید توسط افراد زبردست و زبده انجام شود. فرش ها و قالی های دست بافت تار و پود ظریفی دارند و در صورتی که دارکشی این فرش ها را به افراد نابلد بسپارید ممکن است تار و پود آن ها دستخوش آسیب های جدی شود.

برای جلوگیری از بروز این گونه مشکلات، باید کار را به کاردان بسپارید و حتما بهترین قالیشویی در رسالت را برای دارکشی فرش ها و قالی های نفیس و با ارزش خود انتخاب کنید. پیشنهاد ما به شما این است که دارکشی فرش ها و قالی های خود را به اساتیدِ اهل فنِ فعال در قالیشویی فارسی بسپارید. قالیشویی فارسی که بهترین قالیشویی در قنات کوثر است، دارکشی فرش های شما را با بالاترین کیفیت و بدون هیچ گونه آسیبی به بافت فرش انجام می دهد.

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *