امتیاز بده، صدات مهمه!

فرش را میتوان از جمله مهم ترین وسیله منزل دانست که تاثیری شگفت انگیز در زیباسازی محیط دارد. خصوصا اگر قالی انتخابی شما دستباف باشد. از همین رو باید در حفظ و نگهداری آن نهایت تلاش خود را بکار گیریم. اما نکته اینجاست که این نگهداری با رعایت اصول و قواعدی همراه است.

باید بگوییم هرچند که شستشوی فرش دستباف اصول و قواعد کمی دارد اما به قدری اساسی هستند که در حفظ همیشگی آنها اثرگذار خواهند بود. درواقع شما قادر خواهید بود تا فرش تان را به صورت دائم با همان کیفیت حفظ نمائید، بدون اینکه هیچگونه آسیبی به تار و پود و حتی ظاهر آن وارد شود.

این روزها کارگاه های قالیشویی بسیار زیادی در این زمینه فعالیت می کنند و میتوانند در بالاترین کیفیت به شستشوی فرش دستباف شما بپردازند.
اما این عملیات چگونه در کارگاه های قالیشویی انجام میگیرد؟
برای اینکه نسبت به این موضوعات آگاه شوید، توصیه می کنیم در ادامه این محتوا با ما همراه باشید.

در زمینه شستشوی فرش دستبافت بی شک یکی از بهترین قالیشویی ها، قالیشویی حرفه ای فارسی است. یکی از بهترین و تخصصی‌ترین مراکز شستشوی فرش دستباف در سطح تهران، به خصوص شرق تهران که آماده بهترین و برترین خدمات قالیشویی می‌باشد. این مجموعه با حضور مدیریت واحد و جمعی از متخصصان و کارشناسان برتر فرش دستباف قادر است تا شستشوی فرش شما را براساس سفارشتان و نوع مواد اولیه فرش، این کالای ارزشمند را شستشو داده و در کوتاه‌ترین زمان ممکن آن را به شما تحویل دهد. بهترین‌های ‌شستشوی فرش دستباف را از مجموعه قالیشویی فارسی بخواهید. برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره 02177336000 و 02122646472 تماس بگیرید.

اهمیت چگونگی شستشوی فرش دستبافت

فرش دستباف، یکی از شاخصه‌ها و ویژگی‌های فرهنگی ایران به‌شمار می‌آید که به سبب ظرافت و نفاست بسیار، ارزشی ملی و جهانی دارد. عمده کاربرد فرش دستباف از هر نوع و هر جنسی که باشد، از حساسیت بسیاری برخوردار است و این عامل باعث می‌شود تا مراقبت‌های ویژه‌ای برای نگهداری آن نیاز باشد. فرش دستباف همانند بسیاری از کف‌پوش‌های نساجی علاوه بر کاربرد تابلو، عمده‌ترین کاربردش پوشش کف بنا و قرارگیری در سطح زمین است.

ازآنجایی که کف بنا به سطح پنج بنا شهرت دارد، نوع فرش و طرح آن زیبایی بسیاری در خانه و چیدمان منازل و ادارات تجاری و اداری دارد. اما فرش‌ها پس از مدتی از قرارگیری در کف بنا به دلایل گوناگونی همانند رفت و آمد، قرارگیری اجسام بر روی آن و یا ایجاد لکه‌های غذایی و یا چربی، دچار آلودگی‌های گوناگونی شده و پس از مدتی ظاهر رنگی و پرجلای خود را از دست داده و به تدریج زیبایی ظاهری خود را از دست می‌دهد.

شستشوی فرش دستبافت

ازاین‌رو، فرش دستباف را باید مورد شستشو قرار داد تا لکه‌ها و آلودگی فرش‌ها برطرف شده و زیبایی آن دو چندان شود. به همین دلیل فرش دستباف را باید به قالیشویی های تخصصی سپرد تا لکه‌های و تمامی آلودگی‌های ظاهری فرش را رفع کرده و با پاک‌سازی به آن جلای مضاعفی بخشید.

اما در شستشوی فرش دستباف باید نهایت دقت را به خرج داد تا بتوان ضمن پاکیزگی فرشی سالم داشت. به طور کلی، فرش دستباف ایران به سبب برخورداری از کیفیت و مواد و نوع آن‌ها از حساسیت بسیاری برخوردار است. به همین دلیل، در موارد بسیاری برخی از مجموعه‌های قالیشویی که از تبحر و تجربه کمی برخوردارند که این عامل خود می‌تواند باعث ایجاد آسیب‌ها و مشکلاتی در فرش دستباف شود. ازاین‌رو، نیاز است تا فرش دستباف به افراد متخصص و متبحر سپرده شود. 

شستشوی نامناسب قالی های دستبافت می تواند برای آن ها بسیار آسیب زننده باشد و خسارات جبران ناپذیری را به فرش وارد کند. برای همین نباید به هر قالیشویی در این زمینه اعتماد کرد.

چرا نباید قالی های دستبافت را در خانه بشوییم؟

همه ما به خوبی می دانیم که فرش های دستبافت بسیار ظریف هستند و تاروپود آن ها نیاز به مراقبت ویژه ای دارد. این که در خانه بدون تخصص بخواهیم اقدام به شستشوی فرش دستبافت نماییم می تواند بسیار مشکل آفرین باشد. گاهی استفاده از برخی شوینده ها می تواند باعث پخش شدن رنگ قالی دستبافت شود. که در این صورت باید هزینه ای جداگانه برای خدمات رنگبرداری فرش دستبافت پرداخت نمایید.

از طرفی گاهی افراد در خانه به دلیل عدم اطلاع، برای شستشوی این فرش ها از برس های زبر استفاده می کنند که آسیب زیادی به تاروپود فرش وارد می کنند. گاهی خشک نشدن کامل فرش نیز باعث می شود فرش محیط مناسبی برای رشد حشراتی چون بید تبدیل شود. برای همین توصیه میشود حدالمقدار این کار را به متخصص آن بسپارید. این روزها با بهره مندی از خدمات قالیشویی های حرفه ای شستشوی فرش های دستبافت به کاری آسان تبدیل شده است.

شستشوی فرش دستباف در قالیشویی

به طور معمول، کارگاه های قالیشویی در بیرون از سطح شهر دایر می شوند تا از آب شرب برای شستشو استفاده نشود. در واقع کانال ها و نهرهای اطراف شهر بهترین گزینه برای شستشو هستند. همچنین این امکان وجود دارد که چاه های عمیقی را برای شستشوی فرش حفر نمایند تا آب مورد نیاز خود را تامین کنند.

امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی، برخی از کارگاه های قالیشویی از دستگاه هایی بهره مند هستند که برس های بزرگ و دایره ای شکل آنها شستشوی فرش دستباف را راحت تر می کند. این دستگاه ها که با کمک نیروی برق به فعالیت خود می پردازند به گونه ای عمل می کنند که به آهستگی بر روی سطح فرش سائیده می شوند و تمامی نقاط تیره و چرک آن را می شویند. پس از این مرحله شستشوی فرش به اتمام میرسد. البته یک مرحله انتهایی دیگر نیز وجود دارد. مرحله ای که در آن شلنگ ها دارای دوش های پخش کننده آب هستند و با فشار تنظیم شده تمام فرش را آبکشی می کنند و مواد شوینده را به خوبی از قالی دور می نمایند.

این مسئله را به خاطر داشته باشید که به طور عمومی، کارگاه های قالیشویی برای شستشوی فرش دستباف، از لوله کردن فرش و سپس آبگیری ( که در روش سنتی بسیار رایج است) استفاده نمی کنند. آنها با دستگاه های خاصی که در اختیار دارند و شباهت زیادی به دستگاه های سانتریفوژ دارد، بهره می گیرند.

این دستگاه دارای محفظه ای استوانه ای شکل است که فرش را داخل آن با دیواره فلزی و مشبک مهار کرده و با روشن شدن دستگاه ، فرش به سرعت و با حرکت دورانی به چرخش در می آید. باید بگوییم که به علت نیروی گریز از مرکز ، بیشتر آب موجود در درون قالی به طرفین هدایت شده و از درون دیواره مشبک که در پشت قالی قرار دارد خارج می شود.
همچنین در بسیاری از موارد این دستگاه ها همزمان مقداری حرارت نیز تولید می کنند تا عمل خشک شدن قالی را سرعت بخشند.


مزایای شستشوی فرش دستباف در قالیشویی

مسئله بسیار مهمی که در رابطه با شستشوی فرش دستباف در قالیشویی وجود دارد، مزایای آن است. درواقع تا زمانی که یک عملیات با مزایایی همراه نباشد، افراد به سراغ بهره گیری از آن نمی روند. این مسئله در رابطه با فرش دستباف نیز صدق می کند. پس بیایید مزایای شستشوی فرش دستباف در قالیشویی را بشناسیم:
• از رنگ پس دادن فرش جلوگیری می کند
• از تیره شدن فرش به واسطه وجود گرد و غبار جلوگیری می کند
• هرگونه لک، آلودگی و کثیفی به راحتی از بین خواهد رفت.
• از دستگاه های مدرن برای شستشو استفاده می شود
• آبگیری و خشک کردن فرش ها در بالاترین کیفیت صورت خواهد گرفت.

هر چند وقت یک بار باید اقدام به شستشوی فرش دستبافت نمود؟

خیلی از اوقات ممکن است فرش دستبافت ما ظاهر تمیزی داشته باشد اما بعد از مدتی به خوبی می توان به کدر شدن رنگ آن پی برد و از طرفی حاشیه های آن دیگر زیبایی سابق را ندارند. شستشوی دیر بر دیر فرش ها می تواند منجر به نفوذ گرد و خاک به درون الیاف فرش شود. فرش دستبافت چه از نوع پنبه و چه از نوع پشمی باشد در زمان راه رفتن بر روی آن، به دلیل وجود ذرات گرد و خاک دچار فرسایش شده و الیاف آن از بین می رود. عدم جاروکشی منظم و نیز شستشوی به موقع باعث می شود که فرش دستبافت بر اثر راه رفتن بر روی آن کهنه شود.

با شستشوی به موقع فرش دستبافت می توان هر نوع آلودگی و چسبندگی را در فرش دستبافت از بین برد، آلودگی هایی که با جاروبرقی قابل برداشت نیستند. به طور معمول آلودگی هوا، بخار ناشی از پخت و پز غذا و نیز گرد و غبار ته کفش از موارد دیگری هستند که باعث آلودگی فرش می شوند.

رنگ قالی با وجود آلودگی های روغنی و چرب کدر شده و به نوعی زیر این چربی ها مخفی می شود و دیگر زیبایی اولیه را نخواهد داشت. برای همین به طور کلی بهترین بازه زمانی برای شستشوی فرش دستبافت با توجه به رفت و آمد روی آن، بین 12 تا 18 ماه یک بار است.

هزینه شستشوی فرش دستباف

بسیاری از ما برای شستشوی قالی های خود با کارگاه های قالیشویی تماس گرفته ایم. اما مسئله اینجاست؛ زمانی که صحبت از فرش دستباف می شود تمامی معادله ها برهم میریزد. زیرا تهیه فرش دستباف بسیار سخت، زمانبر است و همین مسئله ارزش آن را دوچندان می کند. زمانی که فکر شستشوی فرش دستباف در ذهن شکل میگیرد اول مسئله حفظ ارزشمندی آن است.

البته نباید از این مسئله غافل شویم که هزینه شستشوی فرش های دستباف نیز بسیار حائز اهمیت است. درواقع اینجاست که پیدا کردن قالیشویی مناسب و باتجربه همراه با دستگاه هایی باکیفیت کمی سخت می شود. باید بگوییم سایت فارسی قالیشویی به شما این امکان را می دهد تا قالی های دستباف خود را در بهترین شرایط، با بالاترین کیفیت همراه با بهترین قیمت شستشو کرده و دریافت نمائید.

باید بگوییم که هزینه شستشوی فرش های دستباف به عوامل مختلفی وابسته است. شما میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه و اطلاع از قیمت ها به بخش تماس باما مراجعه نمائید تا کارشناسان ما اطلاعات کامل تری در اختیار شما قرار دهند.

ثبت سفارش برای شستشوی فرش دستبافت

اگر دوست دارید فرش خود را به بهترین قالیشویی در زمینه شستشوی فرش دستبافت بسپارید کافی است با شماره تلفن های قالیشویی فارسی تماس بگیرید یا این که از طریق سایت، اقدام به ثبت سفارش نموده و به این شکل از 10 درصد تخفیف بهره مند شوید. قالیشویی فارسی با بهره مندی از مجوز رسمی از سوی اتحادیه قالیشویان بهترین گزینه برای شستشوی قالی های دستبافت به شمار می آید.

قالی های شما تنها پس از 48 ساعت به شما عزیزان تحویل داده خواهد شد و در واقع سریع ترین خدمات را از این تیم دریافت خواهید نمود. علاوه بر آن، شما می توانید ضمن شستشوی قالی های دستبافت خود از دیگر خدمات این مجموعه نیز بهره مند گردید:

  1. شستشوی تخصصی دیگر فرش ها نظیر فرش ماشینی
  2. خدمات ترمیم و رفو فرش دستبافت نظیر ریشه بافی، شیرازه دوزی، رنگبرداری و…
  3. خدمات مبلشویی در محل

با قالیشویی فارسی تا سال ها فرش های دستبافت خود را همچون روز اول نو و جذاب داشته باشید.

6 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *