امتیاز بده، صدات مهمه!

با توجه به اینکه فرش ها همواره زیر پا هستند، احتمال اینگه در معرض آسیب های همچون پارگی قرار بگیرند، بسیار زیاد و در واقع امری طبیعی است. یک پارگی کوچک می‌تواند آزاردهنده و ناخوشایند باشد و جلوه و زیبایی فرش را نیز از بین ببرد. اما خوشبختانه روش هایی وجود دارند که شما می‌توانید فرش پاره‌ شده را به وسیله آن درست کرده و تعمیر پارگی فرش را انجام دهید. حتی می‌توانید ناحیه بزرگی از پارگی‌های متعدد، مانند پارگی‌های ناشی از سگ خانگی را وصله کنید و فرش را شبیه نو کنید. امروز در این مطلب از سری مقالات مجموعه قالیشویی تهران قصد داریم اطلاعات مفید و کاربردی در رابطه با ترمیم و تعمیر پارگی فرش را با شما به اشتراک بگذاریم. پس بنابراین تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

جالب است بدانید که ترمیم پارگی، سوختگی و در کل آسیب دیدگی فرش ها، یک هنر قدیمی است که به رفوگری فرش مشهور است. در این روش تا حد ممکن فرش را بازسازی کرده و قسمت های از بین رفته را ترمیم می کنند. این کار می تواند باعث جلوگیری از صرف هزینه های گزاف برای خرید فرش جدید شود. البته فرش های ایرانی جز با کیفیت ترین فرش های موجود در جهان هستند و در صورتی که از آن ها خوب نگهداری نمایید، عمر مفید نسبتا طولانی خواهند داشت. در ادامه مهم ترین روش های جلوگیری از تخریب و پارگی فرش و همچنین روش ها و راهکارهای تعمیر پارگی فرش و همچنین تعمیر فرش پوسیده را با شما در میان خواهیم گذاشت.

برای جلوگیری از پارگی فرش، چه کاری می توان انجام داد؟!

برای جلوگیری از پارگی فرش، چه کاری می توان انجام داد؟!

از قدیم گفتن پیشگیری بهتر از درمان است! بنابراین اگر شما بتوانید با نگهداری صحیح و اصولی، زمان خرابی و پارگی فرش را به تعویق بیاندازید، تا حد زیادی می توانید در هزینه های خود صرفه جویی نمایید. چند راهکار نسبتا ساده در زیر آورده شده اند که توجه به آن ها می تواند تا حد زیادی از پارگی و آسیب به فرش جلوگیری نماید.

۱) قرار دادن فرش در محل مناسب!

اگر فرش شما دستباف است و یا قدیمی است و حس می کنید که نسبت به فرش دیگر آسیب پذیرتر است، به شما پیشنهاد می کنیم آن را در جایی که رفت و آمد زیاد است قرار ندهید. فرش هایی که در محل رفت و آمد قرار دارند، به مرور زمان ساییده شده و احتمال پارگی آن ها بالا می رود.

۲) چک کردن مداوم فرش ها!

فرش های خود را مدام چک کنید تا اگر در حال پاره شدن بود، در همان ابتدا متوجه شوید و برای تعمیر پارگی فرش اقدام نمایید. بدیهی است هر چه زودتر برای تعمیر پارگی فرش اقدام نمایید، احتمال ترمیم فرش و بازسازی آن بیشتر خواهد بود.

۳) تمیز کردن و شستشوی فرش ها

گرد و غبار و کثیفی باعث پوسیدگی فرش و پارگی آن می شود؛ بنابراین اگر شما فرش های خود را حداکثر سالی یکبار به قالیشویی های مطمئن و کاربلد بدهید، می تواند با برطرف نمودن کثیفی ها از پوسیدگی فرش ها نیز جلوگیری شود. برای آن دسته از افرادی که به دنبال قالیشویی شرق تهران هستند، مجموعه قالیشویی فارسی یکی از بهترین انتخاب ها می تواند باشد.

۴) تماس با مجموعه قالیشویی فارسی!

هر زمانی که احساس کردید فرش های شما در حال پوسیدگی و پارگی هستند، به سرعت آن ها را نزد یک مجموعه ترمیم و تعمیر پارگی فرش ببرید. مجموعه قالیشویی فارسی، علاوه بر خدمات شست و شو، خدمات دیگری همچون رفوگری و تعمیر فرش را نیز انجام می دهد و فرش های شما را همچون روز اول به شما تحویل خواهد داد.

چرا پارگی فرش یک خطر بزرگ محسوب می شود؟

فرش های پاره شده یک ناحیه ناهموار روی زمین ایجاد می کنند. اگرچه مهمانان ممکن است متوجه آن نشوند، اما این احتمال وجود دارد که پا در درزها گیر کند و منجر به سقوط و آسیب‌های احتمالی شود. ما در مجموعه قالیشویی و تعمیرات فارسی همیشه بر اهمیت نگهداری پیشگیرانه فرش تاکید می کنیم تا موقعیت های غیرمنتظره دیگری مانند زمین خوردن روی فرش رخ ندهد و به کسی آسیب نرسد.

علل پارگی فرش چیست

علل پارگی فرش چیست؟

علل مختلفی وجود دارد که ممکن است منجر به پارگی فرش شود که در ادامه مهم ترین آن‌ها را با هم بررسی نموده ایم.

۱) آسیب حیوان خانگی

یکی از علل شایع پارگی فرش ها، نگهداری حیوانات خانگی، از جمله سگ و گربه است. این حیوانات بسیاری از مواقع پنجه های تیز خود را هنگام راه رفتن بر روی فرش می کشند و یا هنگام غذا خوردن اگر مقداری از غذا روی فرش بیفتند، فرش را نیز گاز می زنند! همچنین ریختن ادرار و مدفوع خیوانات خانگی نیز منجر به رسوب و پوسیدگی فرش و در نهایت پارگی آن خواهد شد.

۲) جاروبرقی

جاروبرقی بخشی جدانشدنی از قسمت تمیزکاری منزل است و برای تمیز کردن فرش از گرد و غبار و آشغال از جاروبرقی استفاده می شود. اما هنگام انجام این کار، حتما به سطح فرش توجه کنید. کشیدن جاروبرقی برخلاف خواب فرش می تواند باعث گیرکردن آن به فرش و در نتیجه پارگی شود. پیشنهاد ما به شما این است که هنگام کشیدن جاروبرقی، به طرف خواب فرش و به آرامی عمل کنید تا مشکلی برای فرش‌تان به وجود نیاید.

۳) رطوبت

رطوبت یکی از بزرگترین دلایل پوسیدگی فرش و آسیب بیشتر به فرش شما است. به همین دلیل در مناطق شرجی شاهد آسیب رسیدن بیشتر به فرش ها هستیم. پیشنهاد ما به شما این است اگر در مناطق شرجی زندگی می کنید، از خرید فرش های گران قیمت اجتناب نمایید.

۴) شستشو با مواد نامرغوب و بی کیفیت!

شستن فرش ها با مواد شیمیایی بی کیفیت و نامرغوب باعث ایجاد آسیب های جدی به تار و پود فرش شده و پس از گذشت مدت زمانی ممکن است منجر به پوسیدگی و حتی پارگی فرش نیز بشود. مجموعه قالیشویی فارسی تمامی فرش های خود را با مواد درجه یک شسته تا مشکلی برای فرش شما به وجود نیاید. علاوه بر این موارد لکه برداری فرش دستباف نیز در این مجموعه انجام می پذیرد.

۵) تا کردن غیراصولی فرش

برخی از افراد زمانی که می خواهند فرش های خود را بنا به دلایل مختلف همچون شستشو، جابجایی و … تا نمایند، این کار را اشتباه و غیراصولی انجام می دهند و این کار باعث ایجاد فشار به تار و پود فرش شده و ممکن است سبب پارگی آن شود. هر چه مدت زمان بیشتری فرش در این وضعیت قرار بگیرد، احتمال پارگی و آسیب دیدن آن جدی تر خواهد شد.

۶) رد شدن موارد اضافی از زیر فرش

خیلی از افراد سیم تلفن، کابل، سیم آنتن و حتی لوله را از زیر فرش عبور می دهند! این موضوع باعث می شود که به تار و پود فرش فشار وارد شود و از حالت استاندارد خارج شود و زمانی که شما بر روی آن محل پا می گذارید، به مرور زمان احتمال پارگی فرش وجود خواهد داشت.

۷) خورده شدن توسط موجودات موذی!

یکی دیگر از دلایلی که باعث پوسیدگی و پارگی فرش می شود، خورده شدن فرش توسط موجودات موذی همچون بید، موش، موریانه و … است. البته این مورد بیشتر برای فرش هایی که در انباری ها و دخمه ها نگهداری می شوند، رخ می دهد که برای مقابله با آن می توان از سمپاشی استفاده نمود.

ابزارهای لازم برای ترمیم و تعمیر فرش چیست؟

ابزارهای لازم برای ترمیم و تعمیر فرش چیست؟

اگر فرش شما دچار آسیب های بسیار جزئی شده باشد، با ابزارها و وسایل دم دستی همچون ماژیک و سایر وسایل رنگ آمیزی نیز می توان تا حد زیادی آسیب را برطرف نمود. در غیر این صورت به ابزارهای حرفه ای تری مانند نخ و سوزن، چاقوی بافت، انبردست، انگشتانه، موم، درفش و … نیاز خواهید داشت. علاوه بر این موارد دسترسی به نخ های هماهنگ با رنگ فر و نقشه قسمت آسیب دیده فرش نیز می تواند به شما کمک زیادی نماید. توجه داشته باشید که ترمیم و تعمیر فرش کاری است که به مهارت و تجربه زیادی نیاز دارد و اگر شما بدون داشتن این مهارت و خودسرانه اقدام به انجام این کار نمایید، ممکن است زیان های جبران ناپذیری به فرش شما وارد شود؛ در این صورت نه تنها فرش شما بهتر نشده، بلکه اوضاع آن خراب تر نیز می شود. همچنین پیش از انجام ترمیم فرش، حتما به موارد زیر توجه فرمایید:

• پیش از انجام هرکاری، حتما مطمئن شوید فرش کاملا تمیز و عاری از هر گونه گرد و غبار باشد و در غیر این صورت فرش را بشویید.

• در صورت وجود گره های آسیب دیده در فرش، آن ها را با سوزن و درفش باز کنید.

• اگر بخش عمده ای از فرش آسیب دیده، آن را داخل قاب چوبی قرار دهید تا مراحل ترمیم، بدون چروکیدگی انجام شود. برای انجام این کار می توانید فرش را با نخ و طناب و یا هر ابزار دیگری از پشت محکم کنید تا حالت استاندارد آن رعایت شود.

• در آخر نیز می توانید مراحل گره زنی و تارزنی را به کمک یک فرد متخصص در این زمینه انجام دهید تا مراحل ترمیم و تعمیر پارگی فرش شما انجام شود.

ترمیم و تعمیر پارگی فرش در خانه!

شما بسیاری از شما به امکانات قالیبافی و ابزار تخصصی که در بالا ذکر شد، دسترسی نداشته باشید. به همین دلیل در این قسمت قصد داریم راهکارهایی که به وسیله آن در منزل و بدون داشتن ابزار حرفه ای می توانید ترمیم و تعمیر پارگی فرش را انجام دهید، با شما به اشتراک بگذاریم.

• در ابتدا تمامی وسایل از قبیل پایه میز و صندلی را از روی فرش بردارید تا هیچ مانع مزاحمی بر روی فرش وجود نداشته باشد.

• سپس به وسیله جاروبرقی، یکبار تمام فرش را تمیز کنید تا تمامی گرد و غبارهای موجود و آشغال های روی فرش جمع شود.

• در قسمتی از فرش که سوراخ و پاره شده است، چسب ریخته و سپس به وسیله کاموا و الیاف همرنگ فرش آن را پر کرده و اجازه دهید تا چسب خشک شود.

• سپس در انتها الیاف و کاموا اضافی بیرون زده را کوتاه کنید تا ظاهر فرش مرتب شود.

ترمیم پارگی فرش به صورت اشکال هندسی!

برای انجام این کار ابتدا اندازه پارگی فرش را بررسی نموده و سپس شکل هندسی آن را مد نظر قرار دهید. پس از انجام این کار معمولا به طور میانگین دو برابر بزرگتر از محل پارگی با توجه به شکل هندسی، چله کشی و تار و پود بندی انجام می شود. حال با توجه نقشه فرش، نخ، پشم و کرک مناسب را انتخاب کرده و مرحله ترمیم آغاز می گردد. در پایان و پس از اضافه کردن خامه یا همان نخ و کرک و پشم، فرش را برگردانده و مناطق ناهموار را صاف و تراز می کنیم.

در هنگام پارگی و یا پوسیدگی فرش چه کنیم؟

در هنگام پارگی و یا پوسیدگی فرش چه کنیم؟

اگر مهارت لازم در زمینه تعمیر فرش پوسیده و پاره شده را دارید، می توانید با استفاده از نکات و آموزش های بالا مراحل ترمیم را انجام دهید؛ اما با توجه به مهارت و تجربه ای که این کار لازم دارد، اگر نمی توانستید خودتان دست به کار شوید، حتما به سراغ یک مجموعه مطمئن در زمینه ترمیم و پارگی فرش بروید. زیرا ممکن است اگر خودتان اشتباهی کاری را انجام دهید منجر به پارگی و خرابی بیشتر فرش شود.

ترمیم و تعمیر پارگی فرش با مجموعه قالیشویی فارسی!

مجموعه قالیشویی فارسی، یکی از قالیشویی تهرانپارس است که با بیش از 20 سال فعالیت، توانسته بالای چهل هزار فعالیت موفق داشته باشد. همچنین این قالیشویی عضو رسمی اتحادیه قالیشویی تهران است و تمامی قیمت ها و خدمات آن توسط اتحادیه کنترل می شود. تمامی فرش های شما در قالیشویی فارسی از درب منزل شما جمع آوری شده و با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان ممکن، با استفاده از دستگاه های تمام اتومات شستشو می شوند. از دیگر خدمات قالیشویی فارسی می توان به شیرازه دوزی فرش دستباف، رفوگری فرش، لکه برداری فرش، ریشه بافی فرش دستباف و … اشاره نمود.

کلام پایانی

امیدواریم این مطلب مورد توجه تان قرار گرفته باشد و اطلاعات مفیدی در رابطه با ترمیم و تعمیر پارگی فرش، تعمیر فرش پوسیده و موارد مرتبط کسب نموده باشید. شما می توانید برای استفاده از خدمات قالیشویی فارسی و درخواست تعمیر فرش هایتان با شماره تلفن مجموعه قالیشویی فارسی، با ما در ارتباط باشید. (77336000) همچنین می توانید در قسمت نظرات نیز، سوالات و ابهامات خود را در رابطه با این مطلب با ما مطرح نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *