5/5 - (1 امتیاز)

ممکن است برای همه ما این اتفاق افتاده باشد که هنگام دم کردن زعفران، خوردن زعفران، آشپزی و … بر روی فرش و پارچه، این ماده ریخته شود. این امر باعث ایجاد لکه های مشخص با رنگ زیاد می شود، اما پاک کردن لکه زعفران از روی فرش یا پارچه غیر ممکن نمی باشد.

اما تمیز کردن لکه زعفران از روی فرش و لباس با هم فرق دارد، به طوری که از بین بردن لکه از روی فرش کار بسیار سخت و مشکلی می باشد و نیازمند تکنیک های خاصی می باشد ولی در مقابل برای لباس با چند روش خانگی لکه از روی آن پاک می شود.

همچنین باید توجه داشته باشین، اگر لکه ای بر روی فرش دستباف یا فرش های گران بهای شما ایجاد شود، بهترین راه ارسال کردن آن به قالیشویی های معتبر می باشد. از این رو قالیشویی فارسی با داشتن افراد مجرب و ماهر به انجام رفوگری فرش و لکه برداری فرش دستباف و ریشه بافی فرش دستباف به طوری که باعث قاطی شدن رنگ فرش دستباف نشود، می پردازد.

تمیز کردن لکه زعفران از روی فرش

ابتدا به از بین بردن لکه زعفران بر روی لباس می پردازیم که طی چند مرحله ساده و کوتاه این مشکل حل می شود:

در ابتدا نباید برای از بین بردن لکه از دستمال یا دست استفاده کرد، چون باعث پخش شدن لکه بر روی لباس می شود. پس باید از یک نوار چسب استفاده کرده و ذرات ریز و دانه های زعفران را پاک کنید.

اگر زعفران خشک بوده و به صورت پودری بر روی محل ریخته شده باشد، با استفاده از جارو برقی می توانید این پودرها را برداشته و بعد اقدام به لکه گیری کنید. به خاطر آن که این ذرات ممکن است هنگام شستشو حل شده و باعث رنگی شدن لباس شود.

روش بعدی استفاده از مایع ظرفشویی است که کمک زیادی برای از بین لکه زعفران بر روی لباس می کند. اگر این لکه بر روی پارچه و لباس سفید ریخته شده باشد، بهترین انتخاب مایع ظرفشویی خواهد بود.

حلال های قوی زعفران چیست؟

از حلال های مهم زعفران می توان به آب داغ، آب ولرم، محلول ضد عفونی کننده، مایع ظرفشویی، محلول اکسیژنه و جوش شیرین اشار کرد که کمک فراوانی برای پاک کردن لکه زعفران از روی فرش و لباس می کند. ترکیب کردسین در زعفران از اصلی ترین عامل ایجاد قدرت رنگ و رنگ دهی است که این مواد به راحتی در آب حل می شود.

چگونگی از بین بردن لکه زعفران ؟

اگر لکه تازه باشد ابتدا بر روی آن دستمال کاغذی گذاشته تا دستمال، آب لکه زعفران را بگیرد و تا موقعی که مایع زعفران از بین برود این کارو انجام دهید. تمیز کردن لکه زعفران از روی فرش با لباس تفاوت زیادی دارد، به عنوان مثال آب جوش برای از بین بردن لکه بر روی لباس بسیار موثر است اما به فرش و موکت آسیب وارد می کند.

به طور کلی اگر زعفران ریخته شده قابل جمع کردن است، آن را جاروبرقی کرده و اگر به صورت مایع باشد، ابتدا با یک دستمال آب آن را گرفته و سپس با مایع ظرفشویی یا محلول اکسیژنه محل مورد نظر را بشورید. 

پاک کردن لکه زعفران از روی فرش

اگر زعفران ها به صورت پودر و خشک ریخته شده باشد، جاروبرقی کشیده تا از بین بروند. اما اگر لکه زعفران به شکل مایع است، از پارچه پنبه ای مرطوب استفاده کرده تا رطوبت زعفران را بگیرد. در حین انجام این کارها سعی کنید با دستتان فشار زیادی وارد نکنید، چون باعث بزرگتر شدن لکه می شود.

سپس محلول سفید کننده اکسیژن و آب خنک را به مدت 30 دقیقه بر روی لکه گذاشته و بعد از این مدت محل را با یک پارچه یا دستمال سفید پاک کنید و فرش یا موکت خود را در هوای آزاد قرار بدهید تا خشک شود.

از بین بردن لکه زعفران از روی فرش باید اصولی انجام شود تا لکه زعفران در فرش تثبیت نشود، به همین دلیل بهترین کار برای از بین بردن لکه های مختلف ارسال کردن آن ها به قالیشویی های معتبر است. بهترین انتخاب، قالیشویی فارسی می باشد که علاوه بر رفع سوختگی فرش با زغال، به لکه برداری فرش های دستیاف و ترمیم پارگی فرش دستباف با استفاده از دستگاه های پیشرفته و افراد ماهر می پردازد.

پاک کردن لکه زعفران از روی فرش

آشنایی با انواع لکه برها و کاربردهای آن ها

در این قسمت با انواع لکه برها و کاربردهایشان آشنا می شویم:

1- شامپو فرش ها و مواد شوینده نانو

از این محلول ها برای از بین بردن لکه و شستن فرش ها، مبل ها، موکت ها و گلیم ها استفاده می شود.

2- پراکسید هیدروژن

برای تمیز کردن و از بین بردن لکه های چربی استفاده می شود. برای این کار، یک قاشق غذاخوری از پراکسید هیدروژن را در آب گرم ترکیب کرده و لکه چربی را تمیز کنید.

محلول آب لیمو و پراکسید هیدروژن یکی دیگر از لکه برا می باشد که مورد استقبال خانم های خانه دار است. این محلول، نقش یک سفیدکننده قوی را دارد و معمولا برای از بین بردن لکه بر روی فرش سفید و روشن به کار می آید.

3- سرکه

از سرکه برای از بین بردن انواع لکه ها به خصوص لکه چربی استفاده می شود. برای این کار اسفنج را به سرکه آغشته کرده و بر روی لکه بکشید تا تمیز شود. دقت بفرمایید که از ترکیب محلول سرکه و آمونیاک برای تمیز کردن لکه فرش های دستباف استفاده نکنید، چون باعث تغییر رنگ فرش خواهد شد.

به همبن دلیل برای لکه برداری عمیق فرش ها به قالیشویی های معتبر مراجعه فرمایید. از این رو قالیشویی فارسی علاوه بر پاک کردن لکه زعفران از روی فرش، با استفاده از تکنولوژی های روز دنیا به انجام چرم دوزی فرش دستباف و شیرازه دوزی فرش دستباف نیز می پردازد.

4- تمیز کردن لکه فرش با جوش شیرین

ترکیب جوش شیرین با پودر بوراکس و چند قطره روغن یک لکه بر قوی فرش را برای شما می سازد که هر لکه ای را از بین می برد. یکی دیگر از محلول ها ترکیب جوش شیرین و سرکه سفید به همراه کمی مایع ظرفشویی می باشد، به طوری که کافیست، محلول را در ظرفی بریزید و آن را بر روی لکه اسپری کنید تا لکه محو شود.

انواع لکه روی فرش و تمیز کردن آن

 

ممکن است علاوه بر لکه های زغفران، لکه های دیگری بر روی فرش شما ریخته شود، که در این بخش به انواع لکه ها و چگونگی از بین بردن آن ها اشاره می کنیم:

1- لکه چربی و روغن

برای از بین بردن لکه چربی، ابتدا یک دستمال را روی لکه گذاشته تا روغن اضافه را به خودش جذب کند. سپس مایع ظرفشویی را با آب گرم ترکیب کرده و محلول را به کمک یک اسفنج یا مسواک روی لکه بمالید تا پاک شود.

2- تمیز کردن چسب قطره ای از روی فرش

اول چند قطره استون را بر روی لکه ریخته و آن را به آرامی تمیز کنید، همچنین برای پاک کردن لکه چسب مایع، یک پارچه نخی را بر روی آن قرار داده و سپس با استفاده از اتو آن را گرم کرده تا چسب به پارچه بچسبد و از فرش کنده شود.

3- از بین بردن لکه چای روی فرش ها

ابتدا بهتر است با یک قاشق، چای را از سطح فرش جمع کنید، سپس برای پاک کردن لکه از موادی همچون سرکه، نمک یا ماست استفاده کنید. توجه کنید اگر همچنان رد لکه بر روی فرش مانده بود، آن را با کف حاصل شده از ترکیب کمی شامپو فرش و مقداری آب تمیز کنید.

4- چگونگی پاک کردن لکه نوشابه بر روی فرش

اول با استفاده از یک قاشق مایع نوشابه بر روی سطح فرش را جمع کنید، سپس از کف حاصل شده از مخلوط مایع ظرفشویی و آب، آن را تمیز نمایید. اگر لکه نوشابه بر روی فرش خشک شده باشد، ابتدا یک پارچه نم دار را روی آن کشیده تا مرطوب شده، سپس با استفاده از محلول شوینده، آن را تمیز کنید.

5- لکه گیری تنباکو بر روی فرش

بهترین پاک کننده لکه های سیگار و تنباکو، گلیسیرین می باشد، به طوری که باید محلولی از گلیسیرین، مایع ظرفشویی و آب درست کرده، سپس مقداری سرکه سفید به آن اضافه کنید. در نهایت به کمک یک دستمال، محلول را بر روی لکه تنباکو ریخته و آن را تمیز نمایید.

6- تمیز کردن لکه خون از روی فرش

برای تمیز کردن لکه خون بهتر است همانند پاک کردن لکه زعفران از روی فرش به سرعت اقدام کنید. ابتدا پارچه نخی را روی آن گذاشته تا خون را جذب کند، سپس محل لکه را با استفاده از کف صابون یا مایع ظرفشویی تمیز بکنید.

سخن پایانی

در این مقاله شما را با انواع لکه هایی که بر روی فرش نمایان می شود و همچنین روند پاک کردن آن ها آشنا شده اید از این پس شما می دانید که که هر زمان لکه ای مشاهده کردید با استفاده از چه محلول و لکه برهایی به راحتی از بین ببرید.

توجه داشته باشید نمی توان گفت که با استفاده از این روش ها تمام لکه ها به طور کامل یا تمیز از بین بروند، به همین دلیل کمک گرفتن از قالیشویی ها، بهترین و مطمئن‌ترین راه برای شما عزیزان می باشد. که قالیشویی فارسی به بهترین شکل به پاک کردن لکه زعفران از روی فرش و انواع دیگر لکه ها به شما کمک خواهد کرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *